Λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετικά επείγουσα και απρόβλεπτη ανάγκη να αντιμετωπιστούν οι άμεσοι κίνδυνοι από τη διάδοση του κορονοϊού COVID-19 κατά την επαναλειτουργία του σχολείου μας διαμορφώνουμε τον κανονισμό της σχολικής μας μονάδας προσαρμόζοντάς τον στις νέες συνθήκες.

Με γνώμονα τα συνιστώμενα μέτρα δημόσιας υγείας αποβλέπουμε στο να λειτουργήσουμε με ασφάλεια και να επανεντάξουμε ομαλά τους μαθητές στη μαθησιακή διαδικασία.Κρίνεται επομένως απαραίτητη η εφαρμογή των νέων κανόνων λειτουργίας του σχολείου μας που είναι οι εξής:

• Δεν επιτρέπεται η συγκέντρωση των μαθητών στον προαύλιο χώρο πριν την έναρξη του ωρολογίου προγράμματος.
  • Οι μαθητές εισέρχονται στις σχολικές αίθουσες σταδιακά και με σειρά και τοποθετούνται στα θρανία σύμφωνα με τις υποδείξεις των διδασκόντων τους.
  • Οι μαθητές εξέρχονται στο προαύλιο επίσης σταδιακά και με σειρά κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων όπως θα τους υποδεικνύουν οι διδάσκοντες.
  • Στο προαύλιο θα υπάρχουν διαφορετικοί χώροι για τους μαθητές κάθε τμήματος/ υποτμήματος. Δεν επιτρέπεται η μετακίνηση των μαθητών σε άλλο τμήμα του προαύλιου χώρου πέρα του οριζομένου.
  • Οι μαθητές οφείλουν να τηρούν αυστηρά τις αποστάσεις ασφαλείας τόσο μεταξύ τους όσο και με το εκπαιδευτικό προσωπικό, εντός και εκτός των σχολικών αιθουσών.
  • Δεν επιτρέπονται απουσίες μαθητών στις ενδιάμεσες ώρες του ωρολογίου προγράμματος.
  • Κρίνεται απαραίτητη η παραμονή των μαθητών στις σχολικές αίθουσες κατά τη διάρκεια των διδακτικών ωρών, χωρίς άσκοπες μετακινήσεις.
  • Είναι αναγκαία η απολύμανση των χεριών των μαθητών με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα μετά από κάθε διάλειμμα και ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση τουαλέτας.
  • Δεν επιτρέπεται οι μαθητές να ανταλλάσσουν αντικείμενα μεταξύ τους, όπως στυλό, τετράδια, μπουκαλάκια νερού κ.α.
  • Επειδή το κυλικείο του σχολείου θα παραμείνει κλειστό μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους, είναι πρόσφορο οι μαθητές να έχουν μαζί τους δικό τους μπουκάλι νερό ή και φαγητό. (Επισημαίνεται ότι δεν επιτρέπεται στη διάρκεια των διαλειμμάτων η παραλαβή προϊόντων από εξωτερικά καταστήματα διανομής).
  •  Στο σχολείο θα επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε εκπαιδευτικούς και μαθητές. Η επικοινωνία με τους γονείς και κηδεμόνες θα διεκπεραιώνεται εξ αποστάσεως με ηλεκτρονικά μέσα.
  • Οποιαδήποτε παραβίαση των κανόνων λειτουργίας του σχολείου από τους μαθητές θα έχει ως συνέπεια την επιβολή ποινών.